Naučte se pořádně anglicky!
Mimochodem, mám už pár let celkem konzistentní agendu příspěvků na Twitteru a tady na to, abych vypozoroval jednoznačný vzor chování ve své čtenářské obci.
Odkazy na anglicky psané příspěvky mají mnohem větší ohlasy, než na video nebo audio. Z toho plyne, že pořád hodně z vás neumí anglicky tolik, aby zvládli mluvené slovo.
Opakuji svůj apel z přednášky v Brně: Naučte se pořádně anglicky! Nedovedete si představit o co přicházíte. Nejen oborově, ale vůbec v rozhledu o světě, ve kterém žijete.
For if you don’t, it will come to bite you in the ass. Trust me.
Když pošleš odkaz na článek, tak zjistit, jestli mě zaujme je záležitost jednoho kliknutí a 20s „proskenování“ textu. Pokud mě zaujme, přečtu si ho celý, pokud ne, odcházím.
Video / audio na rozdíl od textu ale vyžadují mnohem víc práce (vypnout hudbu, vzít si sluchátka). Nemůžeš v nich vyhledávat, jsou často špatně přístupná (není nic lepšího než hodinová přednáška na Vimeo, které zhlédnete půlku a potom ji musíte načítat znovu od začátku)…
V textu navíc člověk může přeskakovat („tady zabíhá moc do detailů, mrknu na další odstavec…“), v audiu toto tak lehce nejde.
U audia / videa prostě musím vědět, že to za ten čas bude stát. Musí tedy být buď krátké nebo z „ověřeného“ (= pro mě zajímavého a známého) zdroje.
Ale píši to jen abych podotkl, že „neposlouchá audio => neumí anglicky“ není podlě mě tak pravda :) Angličtina jako taková ale samozřejmě důležitá je a dnes se bez ní člověk většinou neobejde.
@Grez: Díky za jiný pohled. Já jsem zvyklej pracovat s neustále puštěným mluveným slovem. Videa přednášek často člověk nemusí sledovat, ale stačí je poslouchat. Ačkoli třeba nechytnu všechno na první poslech, dá mi to dostatečnou představu, jestli to má cenu poslouchat znovu.
Souhlas s Grezem. Já neudržím pozornost k něčemu na pozadí, musím se na to opravdu koukat, poslouchat, soustředit. Mám velký problém se všemi „neživými“ přednáškami nebo podcasty, nemám na ně čas, protože když mám chvilku času, přečtu si článek (na obědě, v šalině, před spaním). Ten se mnohem lépe zpracovává (např. pause/resume u něj je dost dobré), lépe se rozhoduje jeho přínos, nepotřebuje vybavení (určitě mám chuť se dívat na video v šalině…). A tak. Je to něco jiného než s hudbou. Nemůžu ani poslouchat rádio, protože reklamy mě strašně ruší.
Tak spíš bych to viděl tak, že na videa se nekoukám z principu – většinou to projíždím z mobilu a tam si jen tak něco přečtu, ale když vidím odkaz na video, tak to přeskakuju. Takže to není angličtinou, ale videem.
Je otázkou jestli to dnes není zbytečné a není lepší se raději začít učit pořádně čínsky.
@Karl: Angličtinou se člověk s obchodními partnery z Číny celkem zaručeně domluví, takže bych jí viděl jako prioritu. Čínština jako druhý jazyk ale může do budoucna poskytnout zajímavou konkurenční výhodu, to rozhodně.