Twitter pro mě nefunguje

Před nějakým časem jsem se rozhodl, že na Twitteru budu publikovat hlavně odkazy na oborové věci, tj. v mém případě hlavně web development a související.

Jeho stručný formát a jednoduché rozhraní mi pro ten účel připadali ideální. Navíc je tu možnost rychlého šíření přes retweety a nově i přes „hvězdičky”, protože se ukazují v záložce Activity (ve webovém rozhraní).

Má to jeden háček: Nefunguje to.

Dlouhodobě sleduji počet prokliků u svých tweetů a jejich růst se zastavil někde kolem 200 – 250, ačkoli mi v mezičase přibylo zhruba 1000 followerů.

Opakuji, cíleně už určitě přes rok tweetuju jen oborově, tedy drtivá většina mých followerů budou lidi z oboru, protože jinak by pro ně moje příspěvky představovaly jen zbytečný šum.

Jiný příklad: V neděli 27. listopadu jsem publikoval článek HTML5 vs. Flash player. Během toho dne na něj odkázali: (a já jim děkuji) Marek Prokop (3 489 followerů), @HTML5cz (360) a Martin Kopta (1 280). Tweet Marka navíc retweetnulo 7 lidí, dohromady s asi 3 000 followery. Teoreticky tedy bylo osloveno nějakých 7 500 lidí. Jasně, bude tam značný průnik, ale snad bude konzervativní, když odhadnu, že by tu mohlo být nějakých 3 000 oslovených lidí. Velmi dobře cílených.

Výsledek? Na ten článek, přišlo podle Google Analytics přes Twitter 69 lidí. To je 2,3 %.

(Přidáno 29. listopadu 2011) Jak mě upozornil v komentáři Petr Weida, Markův odkaz na Twitteru zahrnul identifikátor z RSS feedu, takže jeho kliky započítaly Google Analytics jako RSS. Nicméně, i po započtení nahlášených 397 kliků jsme na odhadované efektivitě, řekněme někde kolem 20 %. Tedy, pokud vás zajímá kolik skutečně oslovíte lidí při publikování na Twitter, čekejte pětinu vašich followerů, nebo míň. Tomu odpovídá i ten můj obvyklý proklik 200 – 250 při nějakých 1650 followerech. (Konec přidání.)

Moje teorie: Nemalá část uživatelů, followuje na Twitteru tolik účtů, že nemůžou číst všechno. Neříkám, že tím Twitter „špatně používají”, Bože chraň, ať si každý vytváří informační šum, jak je mu libo, pro mě to ale znamená, že Twitter není pro můj cíl efektivní nástroj.

Asi jste si všimli, že se poslední měsíc snažím víc psát sem na blog. Původně jsem myslel, že Twitter budu používat k šíření odkazů, ke kterým nemám moc co říct, většinou jsou to tipy na užitečné JavaScripty, nějaké aplikace apod. Teď to vidím tak, že ho budu používat jen jako další kanál k šíření obsahu publikovaného na blog, který bude mít prioritu.

Ideální příležitost, přidat si mě do RSS čtečky :-)

Na závěr si nemůžu nevybavit tuhle brilantní scénku od Colberta.

16