První pocity z ohlášení Chrome OS

Včera Google ohlásil záměr vytvořit Chrome OS – operační systém založený na Linuxu, na kterém poběží zvláštní verze prohlížeče Chrome. Nedá mi to, abych si nezaznamenal, co si o tom teď myslím.

Vtipný a chytrý komentář napsal Fake Steve Jobs (FSJ), takže vždy uvedu, co oznámil oficiálně Google, pak šleh od FSJ a pak co jsem si v tomhle „rozhovoru” nakonec přisadil já (jk).

Google: It’s our attempt to re-think what operating systems should be. … We’re designing the OS to be fast and lightweight, to start up and get you onto the web in a few seconds. … The user interface is minimal to stay out of your way, and most of the user experience takes place on the web.

FSJ: First of all, nobody seems to appreciate how goddamn hard it is to make an operating system. You don’t just wake up one day and fall out of bed and make one. Not even the smarty pants kiddies at Google can do that. These things take years. Decades, even. … Point is, whatever Google might release in the second half of next year, it will just be a starting point. It won’t come close to what we’ve got.

jk: Jasně Steve, ale to je přesně ono, oni se nechtějí přiblížit tomu, co má Apple nebo Microsoft, chtějí to udělat úplně jinak. Neříkám, že se jim to povede, ale věřím, že je možné vytvořit něco s úplně jiným přístupem (viz Moblin), co samozřejmě nebude mít ambice porazit Microsoft v jeho pevnosti, ale minimálně mu zhorší cestu při šíření na nově se formující trh ultra-přenosných počítačů.

FSJ: According to IDC, there were 11 million netbooks sold last year, and by 2013 that figure will hit 39 million. The market for PCs and laptops will be 10 times that size — literally — at 400 million units. Smartphones will be over 300 million units. So, um, you guys at Google want to have a dog fight with Microsoft to get a few points of that market? Go have fun. Seriously. Knock yourself out. Frankly, if the entire netbook market caught fire, I wouldn’t piss on it to put it out.

jk: :D ROFL… Dobrá poznámka Steve. Na druhou stranu Google říká, že do budoucna počítají i s nasazením na desktopy, ale uznávám, že to zní dost mlhavě.

OK, ale představme si, že ten systém udělají, že bude fungovat, že dokonce obsadí nějaký segment trhu. Otázka zní: Kde v tom jsou peníze pro Google?

Google: And any time our users have a better computing experience, Google benefits as well by having happier users who are more likely to spend time on the Internet.

FSJ: Forgive me if I’m missing something here, but I don’t see how a free OS or a free browser helps Google. To put it another way, have you ever met anyone who said they’d really like to try out that Interwebs thing, but they’re just put off by the low-quality operating systems and browsers that are available at this time, so they’re sitting it out for now? Or like maybe they’re on the Internet now but they would just be soooo inclined to spend soooo much more time on the Web, and they’d be soooo much more likely to actually click on the ads, if the OS and browser made it somehow less onerous to, um, type in a URL and go to a page?

jk: Souhlas Steve. Taky se mi zdá, že návratnost investice do operačního systému (jakkoli bude jednoduchý) založená jen na vyšších příjmech z reklamy, bude hodně mizerná. Navíc se tu Google chtě nechtě až příliš blíží Velkému bratru a bude si muset dát pozor a jasně deklarovat, co s daty uživatelů dělá.

Nechápejte mě špatně, já jsem velký zastánce webových aplikací a rozhodně si myslím, že se teprve rozjíždějí a budou hrát mnohem větší roli a bude v nich mnohem víc peněz. Google to může vidět stejně a snaží se vybudovat platformu, která se zaměří jen tímhle směrem a bude z toho mít nějaké výhody (rychlost, spolehlivost) a pak bude vydělávat na vlastních aplikacích, ale zatím tomu nic moc nenasvědčuje.

Proto musím na základě současných informací přiklonit spíš k názoru, že Google se zdá být příliš posedlý soupeřením s Microsoftem a tenhle krok moc nedává smysl, jak to vyjádřil Fake Steve Jobs:

…But on the anti-Microsoft angle, take it from someone who has spent the past 10 years selling a superior operating system and getting only 4 percent market share — as obsessions go, battling the Borg is waaay overrated. If you ask me, Google is getting a little nutty about the Borg and it’s starting to show. They’re starting to look like the new Scott McNealy. Remember him? Ran a company called Sun, which had a great little business going until McNealy became obsessed with Gates and started doing things like paying millions of dollars to buy StarOffice so he could get into that booming free software business.

Zdroje

8