Podivuhodný případ iPod shuffle

Před pár dny Apple uvedl novou generaci nejmenšího zástupce řady iPod. Bouřka, která se strhla kolem toho, že funguje jen se sluchátky od Apple, mi poslouží k ilustrování širšího závěru.

Ipod Shuffle
K rozezlení mnohých odstranili designéři Applu z těla přehrávače tlačítka a nahradili je ovládáním na šňůře sluchátek, které je doplněno funkcí VoiceOver, kdy vám generovaný hlas řekne jakou písničku právě posloucháte, jaký máte playlist atd. Podrobnosti a ukázky na stránkách Apple…

Argumenty rozezlených lze parafrázovat takto:

„Ha, parchanti, s jinýma než jejich sluchátkama to nefunguje a s těma jejich šunkama se to nedá poslouchat, takže si člověk bude muset ještě koupit jejich dražší sluchátka. Typický Apple.”

V podstatě souhlasím. A tady je moje „ale”, které jistě očekáváte.

Problém tohoto uvažování lze shrnout do příslovečného „Podle sebe soudím tebe”. Protože něco naprosto nevyhovuje mně, jak by to mohl používat někdo jiný. To nedává smysl. Pokud to tedy někdo jiný používá, je naprosto jistě postižený mozkovou vadou, v lepším případě způsobenou ďábelskou marketingovou masáží.

Ne a ne a třikrát ne! Vážně si myslíte, že Apple neví, kdo si kupuje jeho produkty a jak je používá? Proč vídáte spoustu lidí s bílými šňůrkami od sluchátek? Protože většině lidí ta sluchátka stačí a nepotřebují je měnit!

Ano, pro určité procento lidí bude tahle záležitost nepřekousnutelná a nový iPod shuffle si nekoupí. Fajn, v pořádku. Apple nedělá produkty dobré pro každého, snaží se dělat produkty skvělé pro většinu těch, kterým jsou určeny.

Tím se dostávám k tomu, proč jsem tohle psal. Případ s novým iPodem je modelový k problému chápání Applu obecně. Často kritici předpokládají, že jejich „chybějící naprosto základní funkce” budou chybět každému, že každému musí vadit „uzavřenost systému” nebo nemožnost si doinstalovat kde co do iPhonu. Ne a ne a ne.

Jediným objektivním soudcem je ve výsledku zákazník se svou peněženkou.

Mám větší obavy z toho, že VoiceOver nebude fungovat tak dobře jako fyzická tlačítka, ale iPod shuffle jsem nikdy neměl, takže nemůžu soudit. Troufám si tvrdit, že o úspěšnosti však určitě nerozhodně nutnost mít původní sluchátka od Apple.

26