Silverthorne: Pentium M v mobilu

Já už nějaký ten rok vývoj hardware sleduju jen z povzdálí, ale tohle představení nového procesoru od Intelu mě zaujalo. Uvědomil jsem si díky němu, že to, co mi nedávno přišlo jako mlhavá budoucnost, už klepe na dveře.

Vezmu to trochu oklikou, tak mějte následující dva odstavce strpení.

Když jsem někdy v polovině roku 2005 kupoval od bráchy jeho tehdy asi 3 roky starý notebook Acer s Pentium M na 1,6 GHz, říkal jsem si, že si na tom vyzkouším, jak mi půjde používat přenosný počítač jako hlavní pracovní stanice a pak případně investuju do něčeho nového, výkonnějšího.

Ke svému překvapení jsem zjistil, že nic výkonnějšího nepotřebuju. Na tom notebooku mi pár věcí vadilo, ale ty byly spíš na straně Aceru. Rozhodně bych si nestěžoval na výkon procesoru.

A včera jsem narazil na zprávu, kde Intel zveřejňuje detailnější informace o své nové generaci procesorů pro ultramobilní zařízení.

Silverthorne

Jak už jsem prozradil v nadpisu, výkon těchto čipů bude někde na úrovni právě toho Pentia M, který mi klidně nahradil můj tehdejší desktopový počítač. Zdůrazňuji, mluvíme tu o procesorech, které jsou určeny pro mobilní telefony a PDA! Zjednodušeně řečeno: Pro běžné aplikace se velmi brzy smaže rozdíl mezi tím, co nám sedí na stole a tím, co nosíme v kapse.

A pak mi došlo jaká obrovská práce a jaké obrovské možnosti tu čekají vývojáře. Tyhle věcičky budou potřebovat úplně jiné uživatelské rozhraní, jak pro systém, tak pro aplikace. Bude potřeba vymyslet jiný přístup k synchronizaci dat, mnohem plynulejší. To, že takové zařízení budete mít stále u sebe, dá vzniknout ještě netušeným použitím. Jsem přesvědčen, že nějaké ty reklamy cílené podle GPS pozice budou jen první dětské krůčky k mnohem zajímavějším aplikacím.

Já vím, že o tomhle všem už se nějaký čas mluví, ale v tom srovnání s Pentiem M mi to konečně nějak docvaklo. Tak snad nejsem sám ;-)


Aktualizováno: Aha, tak třeba autor tohohle článku na Ars Technika si nemyslí, že by to byl nějaký převrat na poli mobilních procesorů. Podle něj je to jen takový uvítací pozdrav Intelu, který zatím může nechat ostatní výrobce klidnými.

Další zdroje

Aktualizováno 3. 3. 2008: Silverthorn je nyní znám jako Atom, zdroj Intel.

7