Amazon Kindle, iPod pro knihy?

Asi jste zaznamenali, že Amazon začal prodávat čtečku pro e-booky, tiskoviny a blogy. Vizí Jeffa Bezose je umožnit nám přístup k jakékoli knize kdykoli vytištěné do jedné minuty. A pár věcí navíc.


Čím víc o tom přemýšlím, tím víc si myslím, že jsme opravdu na začátku nové fáze toho, jak přijímáme informace a to, co si představíme pod slovem kniha dozná rozšíření.

Obchod s knihami i osobní knihovna po ruce

Čtečka Kindle je veliká asi jako normální paperback a má 6″ displej využívající technologie E Ink, takže nepotřebuje podsvícení a chová se z hlediska čitelnosti jako normální papír. V zabudované paměti udrží asi 200 knih. Takových čteček je ale na trhu víc. Co tedy dává Kindlu potenciál být iPodem čteného textu?

Ohromnou roli tu hraje výsadní postavení Amazon na trhu prodeje knih. Applu se povedlo během pár let pomocí iTunes Store dostat na 4. místo v prodeji hudby (nejen online, ale hudby vůbec). Amazon už největším prodejcem knih je, takže si spolu se mnou představte, jakou mu to dává sílu.


Asi ještě důležitější je, že Kindle ke svému fungování vůbec nepotřebuje počítač. Obsah na něj nahrajete pomocí bezdrátového přípojení EVDO, které je dostupné všude (teď samozřejmě mluvím z pohledu obyvatele USA, k tomu se ještě dostanu). Ať jste kdekoli, máte sebou nepotřebuje a ještě mnohem víc. Cena elektronických knih je stanovena na 9,99 $ (nejvíc, jsou i levnější), tedy zhruba na úrovni jedné třetiny toho, co zaplatíte za tištěnou verzi. Navíc Amazon nabízí objednání předplatného časopisů (kolem 14 $) a blogů(2 $)1.

Pak jsou tu nezanedbatelné výhody digitální informace. Digitální kniha nikdy nebude vyprodaná, nikdy nebude „out of print”. Může si dělat poznámky k textům, vyhledávat v nich full-textem, dělat si přehledné záložky. Amazon si pamatuje, které knihy jste koupili, takže je můžete kdykoli smazat a pak si je zase stáhnout včetně všech poznámek, které jste si k nim případně udělali.

Shrňme si tedy hlavní argumenty PRO:

  • Technologie displeje (E Ink)
  • Bezdrátové připojení k obchodu v ceně
  • Naprostá nezávislost na počítači
  • Možnost vyhledávání v obsahu, poznámky atd.
  • Kdykoli sebou máte knihkupectví, novinový stánek a svoji knihovnu

Co je špatně


Pojďme se podívat na již nyní zřejmá omezení a nevýhody. Tak především je to DRM, které je na veškerý obsah aplikováno. To znamená, že pokud se Amazon za pár let rozhodne, že už nebude v tomto podnikání pokračovat, nebo si to rozmyslí vydavatelé a stáhnou svoje knihy, přijdete o ně. Také nemáte žádnou možnost si na Kindle nakopírovat vlastní obsah, i kdybyste ho nakrásně měli legálně. Vlastní dokumenty na Kindle dostanete, ačkoli tuto funkci označuje Amazon zatím jako experimentální.

Tvrdě to podává Mark Pilgrim a svoje přidává i Daring Fireball. Já bych snad jen poznamenal, že současný stav nemusí být konečný, Amazon může svou politiku změnit také k lepšímu, pokud zjistí, že by z toho mohlo být ještě více peněz, nebo pokud ho donutí konkurence (zatím není žádná ani na obzoru). A také hackerská komunita může čtečku různých chybek zbavit ;)

Čistě subjektivní nevýhodou je pro mě vhled (záměrně neříkám design). Ostrý tvar Kindlu mi připomíná 80. léta a to nijak pozitivně. Další poznámky a výhrady ke vzhledu, designu a ergonomii pěkně shrnuje tento článek.

Z pohledu obyvatele České republiky je pak samozřejmě velmi špatně to, že Kindle je v prodeji pouze v USA a také pouze v USA bude vůbec fungovat. Pokud hackeři…

Stejně je to revoluce


Nevýhody DRM a nemožnost ukládání vlastního obsahu podle mého názoru nepředstavují překážku tak významnou, aby šíření této masivní změny v přijímání tištěného slova zarazili – výhody jsou prostě moc velké. Určitě ne pro všechny a pro všechno. Kniha nezmizí hned příští pátek, ani příští desetiletí. Ale je tu nová platforma, která hodně změní a některé (třeba i závažné) důsledky ještě teď neumíme domyslet.

Dodatečné zdroje


  1. Placení za obsah blogů je samozřejmě téma samo o sobě. Není to nic menšího, než možnost významného zdroje příjmů pro autory, jiného druhu než je reklama.

    zpět na místo v textu

15