Jděte s rozvojovým investičním fondem do pr… k šípku

Když už jsme u korupce a toho, jak stát ničí ekonomiku, nemůžu si odpustit výkřik proti jednomu takovému státnímu zásahu konkrétně.


Už příští rok by mohly v Česku vyrůst desítky firem se státní účastí. Ministerstvo průmyslu a obchodu se totiž rozhodlo, že pomocí státního fondu přímo kapitálově vstoupí do menších začínajících firem s růstovým potenciálem.

„Český rozvojový uzavřený investiční fond“ naplní ministerstvo především penězi z unijních fondů. V první fázi bude k dispozici 600 milionů korun.

Mají jít do firem v počáteční fázi rozvoje. Ty potřebují spíše menší investice, podle šéfa sekce fondů EU ministerstva Petra Očka tak bude možné investovat až do stovky firem.

„Měly by to být samozřejmě inovativní firmy, což se prokáže tím, že budou mít zajímavý byznysplán pro soukromé investory i správce fondu,“ dodal Očko.

Stát zakládá speciální fond. Nalije stamiliony do desítek perspektivních firem, ihned.cz

Patřím do cílové skupiny tohohle fondu a můžu říct, že nechci, aby se stát do něčeho takového pouštěl. Peníze investorů jsou i českým startupům k dispozici. V tom není problém.

Hezky to vyjádřil angel investor Jan Všianský v rozhovoru pro Lupu:


Když jsem to slyšel poprvé, myslel jsem, že jde o nějaký vtip. To přece nemůžou myslet vážně! Do čeho chtějí investovat, vždyť tu žádné projekty nejsou, a už vůbec ne v řádu stovek milionů, o kterém uvažují.

Ve světle korupčního skandálu Davida Ratha by mělo být každému jasné, že jakýkoli systém dotací je živnou půdou pro korupci, to ale není to nejhorší. Horší je, že tím stát pokřiví normální tržní prostředí a může dost dobře pár produktů zabít.

Ilustrativní příklad z prostředí, které znám: Řekněme, že za „státními investory” přijde někdo s byznysplánem, že vytvoří web aplikaci pro fakturování pro živnostníky a v malých firmách. Jsou tu určité náznaky, že velké účetní systémy pro ně nejsou to pravé a trh menších řešení se vyvíjí teprve pár let. Dejte nám 20 miliónů a do roka vytvoříme skvělou aplikaci. Pak ji v klidu pár let můžeme dotovat, dávat ji všem zdarma a ještě financovat další vývoj a slušný marketing. Buď pak bude konkurence mrtvá a my produkt zpoplatníme, nebo nám dojdou dotační peníze a půjdeme dělat zase něco jiného. Hej, ale žili jsme si za státní peníze pár let celkem dobře.

Jasně, malinko jsem to přitáhl za vlasy, ale snad chápete, co se snažím říct. Každá taková dotace zvýhodňuje na trhu toho, kdo jí dostal oproti jeho konkurentům. Že si o ní mohli také zažádat? A je tam dost peněz pro všechny? Těžko. Takže si mám zažádat dřív, preventivně, abych nebyl případně znevýhodněn? To je přece blbost.

A to ani nemluvím o tom, jak krásné prostředí pro korupci to celé vytváří.

Nepotřebujeme peníze. Co nás trápí mnohem víc, je třeba nutnost registrovat se k placení DPH, kdybychom chtěli prodávat náš produkt na Slovensku a jinde v EU. Systém daní a účetnictví je u nás zbytečně složitý. Častokrát se nám stalo, že nám na dotaz kolem DPH odpověděli tři finanční úřady každý jinak. Ani lidé, kteří to mají jako hlavní pracovní činnost se v tom systému nevyznají. Jak si myslíte, že se v něm podniká lidem, kteří mají na starosti jiné věci?

Zkrátka, jestli chcete pomoct podnikání, tak zjednodušte daňový systém a účetnictví, zmenšete zdanění práce a postarejte se, aby dobře fungovaly soudy. Tím pomůžete všem a ne jen skupince, která nějak projde sítem a dostane peníze.

7