Podvodníci ze Seznam firem s. r. o.

Počítám, že se vám to taky stalo už několikrát. Do schránky vám přijde dopis od firmy, kterou neznáte a rozhodně jste od ní nikdy nic nechtěli, otevřete ho a ejhle, vypadá to celé jako faktura za služby. Vy ale víte, že jste si žádné služby neobjednali a rozhodně o ně nemáte zájem a v klidu „fakturu” zahodíte.

Mně zrovna přetekl onen pomyslný pohár trpělivosti. Takovéhle praktiky jsou v mých očích jasný pokus o podvod, když nad pokusy o podvod vždy jen mávneme rukou, proč by měly přestávat. Někdo se nachytá.

Takže jsem si našel Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (doufám, že je to ten správný pro tenhle případ), zjistil si, že mají možnost elektronického podání stížnosti a této možnosti jsem využil s následujícím textem.

Dobrý den,

firma Seznam firem s. r. o.* mi poslala dopis, ve kterém je něco, co vypadá jako faktura za služby, ale v patičce je malým šedým písmem napsáno, že jde o návrh o uzavření smlouvy.
Myslím, že jde o jasný pokus, aby někdo zaplatil fakturu v domnění, že se jedná o služby, které objednal někdo jiný z jeho firmy.
Pokusy o podvod by se neměly trpět a proto prosím Váš úřad, aby zasáhl.

Díky

Jan Korbel

* Adresa firmy Seznam firem s. r. o. (http://sf-cz.cz)
Příční 118/10
602 00, Brno
IČ: 29282934

(Podrobnější nacionále člověk zadává ve formuláři před textem vzkazu.)

Nepřidá se někdo, komu přišla taky?


Aktualizováno 6. 1. 2014:

Zkusil jsem využít serveru hromadnezaloby.cz a zde je jejich vyjádření:

„Dobrý den,
děkujeme za váš podnět. Po jeho prostudování jsme však došli k závěru, že zde není prostor pro hromadnou žalobu, respektive že ačkoliv postup této společnosti není férový, nepřekračuje limity zákona, kde by se mohl podnikatel úspěšně bránit (u podnikatelů zákon a soudy předpokládají větší profesionalitu, tedy že si všimne, že faktura má poznámku, že jde o návrh smlouvy a že nebude hradit fakturu bezdůvodně). Ačkoliv sdílím vaše znepokojení a takové podnikání mi nepřijde smysluplné, užitečné a ani správné, nezbývá, než takovou službu ignorovat a veřejně ji kritizovat. Nicméně prostor pro soudní zásah zde nevidím.“

Tož tak.

21