Google Chrome je ten mýtický Google OS

Dlouho se spekulovalo nad tím, jestli Google pracuje na vlastním operačním systému. Ta myšlenka se zdála příliš fantaskní. Byla. Byla v tom smyslu, v jakém jsme zvyklí vnímat operační systémy.

Googlovsky jinak

Google Chrome logo
Co čekat od firmy, která postavila na hlavu „už vyřešené” vyhledávání a pak prodej online reklamy? Jak snadné je vidět skládačku, když už je téměř složená, že? Včera byl originálně uveden Google Chrome. Zatím je to představení záměru, ale první verze ke stažení je prý na spadnutí je ke stažení zde.

Přidáno 2. 9. 2008: Tiskovka s prezentací Google Chrome (video a slidy)

Když začnete pročítat ten komiks, musíte velmi rychle dojít k závěru, že tu o nějaké prohlížení stránek zase tak moc nejde. Už na straně 8 je popisován Task Manager! Google prostě potřebuje robustnější platformu pro svoje web aplikace a když už v tom jsou, tak proč neudělat něco, kde budou skvěle běhat i web aplikace někoho jiného.

Jistě, prohlížení stránek to bude zvládat taky, to je nezbytné minimum, ale jsem přesvědčen, že dlouhodobý cíl není ušetřit za poplatky, které Google platí ostatním prohlížečům, za dohazování vyhledávacích dotazů. Ne, ne. Dlouhodobý záměr je zajistit si, pokud ne dominantní, tak velmi dobrou pozici v tom, co bude za pár let náš operační systém: náš prohlížeč.

Přidáno 3. 9. 2008: Gruber vyštrachal tenhle drahokam v oficiální vývojářské dokumentaci ke Google Chrome:

„In the long term, we think of Chromium as a tabbed window manager or shell for the web rather than a browser application. We avoid putting things into our UI in the same way you would hope that Apple and Microsoft would avoid putting things into the standard window frames of applications on their operating systems.”

21