[UI] Posunovat, hledat, zvýrazňovat

Další zastavení nad příklady zajímavých uživatelských rozhraní. Tentokrát o posunu po stránce, zvýrazňování článků, adresovém poli v prohlížečích a náhledu výsledků vyhledávání.

Listování v článcích

Server treehugger — klasická dlouhá stránka, dva úzké sidebary a obsahový blok s nadpisy článků, ilustračním obrázkem a odkazem na pokračování textu — se snaží umožnit čtenářům „listovat” články pomocí širokého tlačítka na pravé straně.

Tlačítko je tak vysoké jako místo, které zabírá daný článek a po kliknutí se stránka posune přesně na další článek, pokud dojedete až dolů, tak vás kliknutí přenese na další stránku.


Treehugger

Zajímavá fičůra, ne? Ještě víc by se mi líbilo, kdyby se tlačítko dalo aktivovat mezerníkem, protože ten už posunutí stránky standardně obstarává. Nejsem si ale jistý, jestli jde tohle chování prohlížečů přepsat. Počítám, že nějaký javascript by to vyřešil. A pak by ještě pomohlo, kdy se posun animoval, protože ten skok stránky je trochu nepřirozený. Animované posunutí by ještě umocnilo dojem toho listování.


37signals a automatický posun stránky

Když už jsme u toho pohybu po stránce, tak tady je další video od Signálů. Je to přesně ukázka leštění, kterého si uživatel ve výsledku nejspíš nevšimne, ale jeho dojem z interakce s aplikací bude o něco plynulejší. Brambora k bramboře…


Engadget a zvýraznění článků

Po delší době jsem se nějak dostal na Engadget a koukám, že mají nový design. Zaujal mě způsob, jakým upozorňují na zajímavé články. V pravém sidebaru je výrazný blok, ve kterém se střídají obrázky k představovaným článkům a jejich nadpisy. Můžete v nich listovat, kliknutí na nadpis vás přenese na článek. Chytré.


Výběr URL Safari versus ostatní

Když v Safari začnete psát do adresového pole, vyhledá v historii stránky, které odpovídají tomu, co píšete a nabídne vám je k výběru. Na první pohled stejné chování jako všechny ostatní prohlížeče. Jenže Safari vám navíc automaticky nastaví výběr na první položku z nabídky, takže většinou už musíte jen zmáčknout Enter. U všech ostatních prohlížečů musíte ještě navíc aktivovat vybírání adresy tím, že zmáčknete šipku dolů.

Firefox a ostatní

Safari


Apple a vyhledávání na webu

Stránky Applu jsou učebnice pro nás všechny. Občas tam jen tak zajdu a proklikávám se obsahem, abych „nasál” jejich design (v tom širším smyslu, ne jen vzhled). Teď jsem si všiml, že upravili prohledávání webu. Konkrétně mám na mysli tu nabídku, která se vám objeví, když začnete do vyhledávacího pole zadávat slovo. Výsledky, které nejvíce odpovídají zadání jsou zobrazeny podle kontextu, kde byly nalezeny a navíc mají velmi chytře vybíraný ilustrační obrázek. Paráda!


Narazili jste na nějaký zajímavý příklad uživatelského rozhraní, o který se chcete podělit? Napište mi na jsem [zavináč] jankorbel.cz a já ho dám do příští edice.


Ostatní díly série

Leštit, hledat, vkládat, nastavovat


Najměte si mě

Máte zájem moje služby v oblasti uživatelského rozhraní nebo informační architektury?

Kontaktujte mě na jsem [zavináč] jankorbel.cz

11