[UI] Leštit, hledat, vkládat, nastavovat

Fascinují mě uživatelská rozhraní. Snažím se soustředit na ty momenty, kdy je uživatelské rozhraní tak dobré, že si ho ani nevšimnete, tak plynulá je vaše cesta aplikací. Budu občas publikovat nějaké zajímavé příklady. Tady je první edice.

37signals: Přepínání mezi projekty

Líbí se mi, jak Signálové systematicky „leští” své aplikace. Vezmou řešení, které by pravděpodobně u jiných firem bylo považováno za „good enough” — a energie by se věnovala na nové funkce — a vybrousí mu pár fasetů navíc.


NY Times: Dvojklik na slovo otevře výkladový slovník

Kouzlo náhodně objevené funkce stránek New York Times. Pokud dvojkliknete na slovo v článku, vyskočí okno s výkladovým slovníkem. Ještě elegantnější by bylo, kdyby se objevil panel podobný tomu, který se otevře u Signálů, když přepínáte ten projekt – ne samostatné okno, ale něco se menšího, se zobáčkem k vybranému slovu. Nicméně, hezká funkce a ten článek také stojí za přečtení.
ASAPH: hledání svatého grálu mikroblogování pokračuje

Všichni jsme to řešili už mnohokrát – narazíte na obrázek, video, větu a chcete si je někde uložit a/nebo se o ně podělit s ostatními. ASAPH nabízí jednu z možností, jak to udělat. Všimněte si minimalistického designu administračního rozhraní. Tady je asi minutové video s ukázkou použití (MOV 5,2 MB).


IE 7.0: Živé nastavování okrajů stránky při tisku

Internet Explorer používám pouze při testování CSS, takže k tisknutí z něho jsem se dostal jen díky ladění jedné náročnější stránky pro tisk. Byl jsem mile překvapen tím, že mi dovolí přímo v tiskovém dialogu na náhledu stránky změnit okraje stránky. Možná by se dala tato možnost nějak lépe prezentovat, protože ty šipčičky moc nevybízí k interakci.


Máte nějaký zajímavý příklad uživatelského rozhraní, o který se chcete podělit? Napište mi na jsem [zavinac] jankorbel.cz a já ho dám do příští edice.


Ostatní díly série

Posunovat, hledat, zvýrazňovat


Najměte si mě

Máte zájem moje služby v oblasti uživatelského rozhraní nebo informační architektury?

Kontaktujte mě na jsem [zavináč] jankorbel.cz

12