Politická satira v USA

Pro zdatné angličtináře tu mám tip na na dva velmi zábavné pořady. Stephen Colbert a jeho Colbert Report a Jon Stewart s Daily Show. Oba patří do kategorie politické satiry, ale každý na to jde jinak. Oba jsou volně ke shlédnutí na internetu.

Colbert Report

Stephen Colbert mě dostal svým speciálním dílem Colbert Report, který přednesl na každoroční gala-večeři prezidenta USA s novináři. Co musíte vědět je, že Colbert se ve svém pořadu stylizuje do role příznivce, ne-li vyznavače Bushovy politiky a republikánských hodnot vůbec. Pod „stylizuje” si představte místy hodně ostrou kritiku podanou naoko z pozice jejího zastánce. Pokud jste ten nářez (lepší slovo mě nenapadá) na prezidentské večeři neviděli, tak tím začněte.

Jeho pravidelný pořad Colbert Report je s asi denním zpožděním k vidění na stránkách Comedy Central. Bohužel, se nedá tak jednoduše vkládat do stránek, takže tady ukázka ze září:

Jon Stewart a Daily Show

Jon Stewart má jiný druh humoru. Kdybych ho měl popsat jedním slovem, vyberu asi „úderný”. Těžko se to popisuje, ale příměrem bych se odvážil říct, že pokud je Stephen Colbert něco jako rafinované červené víno, pak Jon Stewart je Tequila.

 

Hodně rád bych pořad takového formátu viděl na nějaké české televizi, ale je mi jasné, že dělat humor na takovéhle úrovni, není žádná sranda ;) . Oba pánové si mimochodem občas postěžují na probíhající stávku scénáristů a spisovatelů, která jim značně komplikuje život, protože jim chybí pomocníci pro psaní scénářů.

4 komentáře