Amarův zákon

Amarův zákon praví: „Tíhneme k tomu přeceňovat krátkodobý dopad technologické změny a podceňovat dopad dlouhodobý.”

Tuhle chytrou větu jsem zaslechl v nějakém podcastu a uvízla mi v hlavě, protože hezky sedí na náš obor. Kolik nápadů / technologií / obchodních modelů na sebe strhlo pozornost a bylo opěvováno jako revolučních, „game-changing” případně „ground-breaking”, aby se po pár dnech / týdnech / měsících proti nim zvedla vlna zavržení, protože nesplnily očekávání. Problém je v tom, že od nich často čekáme, že změní svět. Asi tak do měsíce, maximálně do čtvrt roku.

Realita je pomalejší, ale často předčí naše nejbujnější představy. Příklad za všechny: „I think there is a world market for maybe five computers.” Thomas Watson, Chairman of IBM, 1943.

Takže než příště budete s nadšením vítat nějaký nový Silverlight, nebo zavrhovat nový Ajax, na chvilku se zastavte a nastavte svá očekávání na delší časový úsek.

Delší úvahu na téma Amarova zákona najdete zde…

Poznámka k feedům: Experimentoval jsem s plným obsahem v RSS, ale WordPress mi tam mrška vynechává ten úvodní odstavec, takže to budu muset ještě poladit. Zatím se vracím k tomu, že se syndikuje jen úvod do článku.

2 komentáře