Testování použitelnosti alá Velký Bratr

Po delší době jsem se zase podíval na blog The Interaction Designer’s Coffee Break a dostal jsem se tak k tipu na dvě služby, které nám umožní přímo sledovat pohyb a akce uživatelů na stránkách. Výsledky jsem nadšen tak, že se s vámi musím podělit.

Je to jednoduché: Zaregistrujete se na jedné z níže uvedených služeb, umístíte do stránek, které chcete sledovat kus javascriptu a pak už jen čekáte, až se vám zpřístupní rekonstruované video sekvence chování uživatelů.

Přínos pro ladění stránek a web aplikací je zřejmý. Levně a jednoduše můžete sledovat, jestli vše funguje, jak jste plánovali, můžete rychle reagovat na místa, kde se uživatelé ztrácí, ladit formuláře atd. atd… A co je důležité, po nasazení javascriptů jsem nezaznamenal žádné zpomalení načítání nebo odezvy stránek.

Zkusil jsem dvě služby: RobotReplayClickTale. Tady jsou moje dojmy.

RobotReplay

Služba je zatím zdarma, neuvaluje na vás žádná omezení, pokud jde o počet stránek, které chcete sledovat nebo počet video sekvencí, které vám zpřístupní. Bohužel, je zdarma jistě také proto, že je dost chybová. Některé sekvence se vůbec nerozjedou, jiné se podivně zaseknou. Ale určitě se vyplatí sledovat, jak bude pokračovat vývoj, protože i přes chyby vypadá projekt slibně.

Promo video služby RobotReplay

ClickTale

Nabízí free verzi, která vás omezí na 100 zaznamenaných stránek týdně. Pro vyzkoušení rozhodně stačí, i pak je cenová politika přijatelná. ClickTale poskytuje mnohem spolehlivější výsledky, je vidět, že je to už odladěná služba.

Zaznamenaná sezení si můžete uložit lokálně a příjemné je, že výsledné soubory jsou velmi malé.


Podívejte se na příklad jak výsledné video vypadá…

(Pozor! Zaškrtněte si Automatic next, abyste nemuseli ručně přepínat na další zaznamenané navštívené stránky. Jo, a jak upozornil v komentářích honza, nefunguje to v Opeře.)

Shrnutí

Zatím se mi víc líbí ClickTale, ale budu sledovat i RobotReplay, když odstraní bugy, bude jejich služba rovnocenná. Pro obě pak platí, že budou potřebovat daleko lepší nástroje na třídění zaznamenaných sezení. Rád bych třeba tvořil výběru typu „Uživatelé začli na titulce a pak se během sezení dostali na stránku Ceník to vše za posledních 14 dní”. To zatím není možné. Ale i tak jsem ještě v rauši z toho, co se před námi otevírá za možnosti.

5