Testování použitelnosti alá Velký Bratr
Po delší době jsem se zase podíval na blog The Interaction Designer’s Coffee Break a dostal jsem se tak k tipu na dvě služby, které nám umožní přímo sledovat pohyb a akce uživatelů na stránkách. Výsledky jsem nadšen tak, že se s vámi musím podělit.
Je to jednoduché: Zaregistrujete se na jedné z níže uvedených služeb, umístíte do stránek, které chcete sledovat kus javascriptu a pak už jen čekáte, až se vám zpřístupní rekonstruované video sekvence chování uživatelů.
Přínos pro ladění stránek a web aplikací je zřejmý. Levně a jednoduše můžete sledovat, jestli vše funguje, jak jste plánovali, můžete rychle reagovat na místa, kde se uživatelé ztrácí, ladit formuláře atd. atd… A co je důležité, po nasazení javascriptů jsem nezaznamenal žádné zpomalení načítání nebo odezvy stránek.
Zkusil jsem dvě služby: RobotReplay a ClickTale. Tady jsou moje dojmy.
RobotReplay
Služba je zatím zdarma, neuvaluje na vás žádná omezení, pokud jde o počet stránek, které chcete sledovat nebo počet video sekvencí, které vám zpřístupní. Bohužel, je zdarma jistě také proto, že je dost chybová. Některé sekvence se vůbec nerozjedou, jiné se podivně zaseknou. Ale určitě se vyplatí sledovat, jak bude pokračovat vývoj, protože i přes chyby vypadá projekt slibně.
Promo video služby RobotReplay
ClickTale
Nabízí free verzi, která vás omezí na 100 zaznamenaných stránek týdně. Pro vyzkoušení rozhodně stačí, i pak je cenová politika přijatelná. ClickTale poskytuje mnohem spolehlivější výsledky, je vidět, že je to už odladěná služba.
Zaznamenaná sezení si můžete uložit lokálně a příjemné je, že výsledné soubory jsou velmi malé.
Podívejte se na příklad jak výsledné video vypadá…
(Pozor! Zaškrtněte si Automatic next, abyste nemuseli ručně přepínat na další zaznamenané navštívené stránky. Jo, a jak upozornil v komentářích honza, nefunguje to v Opeře.)
Shrnutí
Zatím se mi víc líbí ClickTale, ale budu sledovat i RobotReplay, když odstraní bugy, bude jejich služba rovnocenná. Pro obě pak platí, že budou potřebovat daleko lepší nástroje na třídění zaznamenaných sezení. Rád bych třeba tvořil výběru typu „Uživatelé začli na titulce a pak se během sezení dostali na stránku Ceník to vše za posledních 14 dní”. To zatím není možné. Ale i tak jsem ještě v rauši z toho, co se před námi otevírá za možnosti.
Chtěl jsem se podívat na výsledné video, ale bohužel v Opeře nefunguje… Tak prosím dopište další upozornění pro podobně postižené…
A jak jste to myslel s těmi postiženými? ;)
[…] Všimněte si také, že šířka cíle se počítá podél osy pohybu, takže u pohybu zdola nahoru je to vlastně výška. Pří návrhu tedy musíme myslet i na to, který rozměr se vyplatí zvětšit, což může být samozřejmě mnohdy těžké určit (nějaká pomoc by se našla). […]
Dobry vecer, chci se zeptat – mam navrhnout metodiku hodnoceni webstranek z pohledu jejich pristupnosti a pouzitelnosti. Muze mi z vas nekdo poradit, kde bych mela zacit?
lenka: Pro přístupnost je myslím vhodá tato stránka.
S použitelností je to složitější. Takhle narychlo mě napadá tohle, ale samozřejmě je to komerční sdělení, takže Google ví víc…