User experience – čím víc, tím líp

Přes conBLOG jsem se dostal na rozhovor s Alešem Holečkem, „který má na starosti vývoj shellu Windows Vista”. Zaujal mě natolik, že svoje dojmy musím rozepsat.

Rozhovor je neformální a pochybuju, že procházel nějakým schvalováním ze strany Microsoftu — příjemné — a redaktor se nebál otázek na tělo.

Hned na začátku se pan Holeček vypořádává s otázkou proč ve Vistách tolik vyskakují okna, kdy se systém od uživatele vyžaduje schválení některých akcí (říkají tomu UAC – User Acount Control).

Je důležité si uvědomit, že UAC není takto upovídaná proto, že jsme to v Microsoftu nezvládli. To opravdu ne. Hlavní důvod je ten, že naprostá většina softwaru, který je na trhu, je špatně napsaná. Čímž ale nechci napadat jejich výrobce. Stačí se podívat do historie.

MS-DOS i Windows 95 byl v podstatě naprosto „single-user“ operační systém. Nikdo nepředpokládal, že by v něm mělo pracovat více různých uživatelů. A to se částečně dědilo i do ostatních verzí Windows, tedy W98, W2k a především XP. A aby ta „user experience“, tedy možnosti systému, které může uživatel využívat, byla co největší, tak všichni uživatelé běží jako root (uživatel s plnými právy, administrátor – pozn. redakce). Když se podíváte, jak jsou lidé u počítačů přihlášení, tak každý funguje jako administrátor…

Úsměvné vysvětlení slova „root” ponechme stranou, přece jen to bylo na iDnes, ale zarazily mě dvě jiné věci. Zaprvé to, že „především” u Windows XP „nikdo nepředpokládal, že by v něm mělo pracovat více různých uživatelů”. Proboha, vždyť se XPčka začali vyvíjet v roce 1999! To si v Microsoftu nevšimli, že by se víc uživatelů na jednom počítači hodilo? Ale čert to vem, i tak to nedává smysl. I když systém používá jen jeden uživatel, není bezpečné ho nechat běžet pod rootovskými právy. Tohle odůvodnění mě z úst šéfa vývoje přijde zarážející.

Ale hlavně mě ohromilo to vysvětlení user experience. Jsou to „možnosti systému” a jde o to, aby byly co největší?! Z toho plyne, že čím víc funkcí bude mít uživatel k dispozici, tím bude jeho dojem ze systému lepší.

No dobře, pan Holeček nedělá design uživatelského rozhraní, zabývá se jádrem systému, nicméně mi nevyhnutelně v hlavě běží něco ve smyslu: „Aha, tak proto… Oni si myslí, že čím víc, tím líp.“

7