Čeká nás HTML5 nebo XHTML 2.0?

Standard HTML 4.01, který většinou používáme pro tvorbu stránek a web aplikací je 8 let starý. Jeho odvozenina XHTML 1.0 je stará 7 let. Během té doby se změnil náš pohled na web a vyvstaly nové potřeby. Na tom se všichni shodnou. Jsou ale různé představy o tom, jak situaci řešit.

W3C pracuje na standardu XHTML 2.0, který má za cíl nahradit dva zmíněné. Potíž je v tom, že jeho vývoj trvá konsorciu už hodně dlouho a navíc ho nevyvíjí jako zpětně kompatibilní a to budou hlavní důvody, proč se k jeho podpoře nepřihlásil žádný výrobce webového prohlížeče. Naopak Mozilla Foundation a Opera Software založili Web Hypertext Application Technology Working Group (WHATWG), kde pracují na vlastním standardu HTML5 (někdy také Web Application 1.0). Později se k nim přidali i Google a Apple.

HTML5 je zpětně kompatibilní a klade si za cíl být lepším základem pro vývoj web aplikací, než je HTML 4.01 a podstatně snadněji implementovatelný než by byl XHTML 2.0.

Poslední vývoj je takový, že WHATWG vyzvalo W3C, aby s nimi zahájilo jednání o použití HTML5 jako základu pro společný postup. Myslím, že W3C bude muset jejich nabídku přijmout, protože bez podpory na straně prohlížečů (a tu zastupuje WHATWG) se žádný standard prosadit nedá.

Jak vidíte, článek je spíš takový uzel na kapesníku, abych vývoj na tomto poli sledoval, než nějakým detailním pojednáním.

Zdroje:

2 komentáře