Konference Appleforum 2007

Moje dojmy z jablečného sletu, který se konal ve čtvrtek 22. 3. Živě updatováno.

Po menších problémech se zaparkováním, kdy se ukázalo, že slibované vyhrazené parkoviště pro účastníky je vyhrazené pro někoho jiného (nebo jsme ho nenašli), jsme dorazili na místo určení. Rychlá orientace: otevřené WiFi – download 2Mbps, upload 3Mbps – pěkné :)

Panel Switch

Povídat si o procesu přechodu na Maca na sletu vyznavačů? OK, trvalo to jen tři čtvrtě hodiny a moderátor situaci zdatně zachraňoval. Čtyři lidé v publiku se přiznali, že Maca ještě nemají, takže snad to byl pro ně nějaký přínos. Pro mě bylo zajímavé, že i většina diskutujících v panelu je nedávnými switchery.

Panel Kancelářské nasazení

Zatím jsme zaplakali nad špatnou podporou češtiny jako hlavního jazyku systému a nelokalizovaných MS Office. Po půl hodině už z publika přišel podnět věnovat se něčemu jinému, třeba tomu v čem je Mac v kanceláři dobrý.

Hm, tak nakonec jsme se k tomu nasazení opravdu moc nedostali. Jeden z diskutujících sice uvedl pár příkladů, ale jinak to bylo víc v duchu těch nářků, než nějakých praktických zkušeností. Celkově byl tenhle panel spíš zklamání.

Panel iPod

Od tohohle panelu si moc neslibuju, spíš jsem zvědav, jak se dá povídáním o iPodu neunudit publikum k odchodu ze sálu. A to iPod mám a bez dávky podcastů bych si den představit neuměl.

Hm, bylo to o ničem.

Diskuzní panel Audio/video/film

Tak máme za sebou pauzu na oběd a právě začíná panel Audio/video/film. Uvidíme, jestli profesionální téma přinese nějaké užitečné informace. Diskutující v panelu: Kakaxa, Martin Jirsák, Tomáš Veselý, Antonín Charvát (zástupce Eizo), Mirek Sochor (AudioVisual Center Silicon Hill).

Tak se nám to lehce zvrhlo na prezentaci Eizo a probírání lesklých displejů notebooků.

Ano, bylo to na nic.

Panel DTP/počítačová grafika

Zatím nejlepší panel. Není to vůbec můj šálek kávy, ale má to alespoň hlavu a patu. Zrovna se probírají důvody proč někteří grafici a sazeči jsou stále na OS 9.

A jsme u hlavního nářku Applefora – (ne)podpora češtiny v OS X a v aplikacích, které vyvíjí jiné firmy. A s tím jsme se více méně dokodrcali na závěr panelu.

Panel Digitální fotografie

Diskutující: Roman Sejkot (profesionální fotograf), Jan Březina (majitel serveru MujMAC.cz), Jiří Paleta (HP).

Opět se ukazuje, že předpřipravené otázky jsou naprosto k ničemu a snad nikomu nemohou přinést nic zajímavého. Situaci se snaží zachránit Jan Březina a začíná mluvit o softwaru Applu pro digitální fotografii.

Probrali jsme podporu tiskáren HP v Mac OS. Moderátor už je unavený a prokládá celkem rozumnou debatu (oproti jiným) ne moc dobrými vtipy. Uzavřeli jsme otázkou o budoucnosti digitální fotografie, která přiměla pana Paletu ke konstatování, že veškeré technologie jsou jen nástroje a stále bude záležet na fotografovi.

Shrnutí Applefora 2007

Jak jste si všimli, žádný panel nemůžu označit za přínos. Hlavní problém vidím v tom, že všechny byly pouze diskusní panely, kde diskusi řídil moderátor, který měl otázky napsané od pořadatelů a diskutovaným záležitostem naprosto nerozumněl. Světlé momenty se vyskytly pouze v případě, kdy se někdo z publika zeptal na něco chytrého, ale samotný formát diskuse znemožňoval ponoření do větší hloubky.

Co říci dobrého o Appleforu 2007: kvalitní WiFi připojení, kupodivu reklamní bloky, protože tam prezentující věděl o čem mluví a mělo to hlavu a patu, dobré toalety a pak jsem ještě vyhrál hlavní cenu ve vědomostním kvízu a jednu cenu z tomboly (a ještě si stěžuju, co? ;) ). Ne, vážně cením si toho, že se vůbec tato konference uskutečnila. Ačkoli ukázala, že komunita je opravdu malá (bylo tu odhadem něco kolem 150 návštěvníků) a konference na mě působila spíš amatérsky, je to pokus a i ten se počítá. Uvidíme, jak to bude vypadat v roce 2008.

Co bych doporučil pro příští ročník

Především bych radil jiný formát panelů. Mnohem zajímavější by bylo poskytnout expertům na danou oblast určitý prostor a nechat je, ať odprezentují co je pro ně důležité. Nepochybuju, že tu byli lidé, kteří svojí práci (video, zvuk, fotografie…) opravdu rozumí, ale nedostali naprosto žádný prostor svoje zkušenosti předat. To znamená více menších sálů, kde by byl i prostor pro větší komunikaci, jak s prezentujícím, tak mezi účastníky navzájem.

4 komentáře