Ukaž mi, jaké informace přijímáš a já ti řeknu, kdo jsi

Jeden z důvodů, proč chci psát vlastní blog, je, že jsem na českém webu nenašel diskutovaná některá témata, která mě zaujala na zahraničních stránkách a podcastech. Tímto příspěvkem zabiju několik much najednou, protože jednak odkážu na pár zdrojů, které mě zaujaly a navíc se tím dozvíte něco o mě.

Podcasty

IT Conversations

Rozsáhlý archiv všemožných podcastů – rozhovory, konference atd. Rozhodně prozkoumejte sami, nejspíš vás zaujmou jiné věci než mě.

Lessons learned while building Basecamp, Jason Fried, 37signals

Co se naučili 37signals, když tvořili velmi úspěšnou web aplikaci? Ať už pravidelně čtete jejich blog nebo ne, pokud jste tohle ještě neslyšeli, neváhejte.
Stáhnout MP3 (44 minut, 20 MB, anotace)

Great hackers, Paul Graham

Pozor „hacker“ je v angličtině původně programátor a ne podvodník používající počítač, takže tenhle podcast není o tom, jak se nabourat do cizího systému. Paul Graham hovoří o tom, kdo jsou skvělí programátoři, jak uvažují, jak je najmout a jak s nimi pracovat.
Stáhnout MP3 (30 minut, 10 MB, anotace)

Economics of the Long Tail, Chris Anderson

Šéf editor časopisu Wired Chris Anderson prosadil termín „Long Tail“. Co znamená internet pro distribuci různého zboží a služeb? Náklady se snížily a můžeme obsloužit i minoritní skupiny, pro které se to dříve nevyplácelo.
Stáhnout MP3 (40 minut, 18 MB, anotace)

Venture Voice

Greg Galant si k rozhovoru vždy pozve někoho zajímavého a dobře se ptá. Vše se točí kolem podnikání, přesně řečeno kolem startupů. Platí tu to samé, co platí o „Na plovárně“ Marka Ebena – ať už tam má kohokoli, pokaždé se dozvíte něco zajímavého.

John Bogle, The Vanguard Group

Zakladatel prvního indexového investičního fondu, John Bogle, předává své životní zkušenosti. Pokud si právě teď myslíte, že někdo z oblasti úplně odlišné od vašeho podnikání, vám nic zajímavého říct nemůže, zamyslete se ještě jednou. Rozhodně jeden z nejzajímavějších podcastů, co jsem slyšel.
Stáhnout MP3 (63 minut, 30 MB, anotace)

Scott Johnson, Ookles

Jeden ze zakladatelů Feedster hovoří o začátcích, o svých zkušenostech se zaměstnáním ve společnosti financované venture kapitálem, o svém novém projektu, který chce konkurovat Flicru a o podnikání obecně.
Stáhnout MP3 (60 minut, 28 MB, anotace)

Steve Hindy, The Brooklyn Brewery

Jak se ze zahraničního zpravodaje AP stane zakladatel pivovaru v Brooklynu. Opět se můžete přesvědčit, že zkušenosti podnikatele z jiného oboru, vám mohou pomoct ve vašem vlastním podnikání.
Stáhnout MP3 (50 minut, 24 MB , anotace)

This Week In Tech

Každý týden v neděli se sejde Leo Laporte a jeho přátelé a proberou události uplynulého týdne ve světě technologií. Kvalita je proměnlivá (ne vždy je o čem povídat), ale zatím jsem každý díl doposlouchal. Leo Laporte je profesionál se zkušeností z rádia a televize.

TWiT 48: Apple’s 30th Anniversary

Vysílání věnované výlučně firmě Apple, protože bylo 30-ti leté výročí jejího založení. Účastní se několik bývalých zaměstnanců, kteří byli u začátků, včetně Steva Wozniaka.
Stáhnout MP3 (93 minut, anotace)

The Future of Web Apps 2006

Co může být užitečnějšího, než získat zkušenosti od lidí z oboru. Jezdit na konference je časově a finančně náročné, ale můžeme si alespoň poslechnout, prezentace hlavních přednášejících. Ročník 2005 této konference je také celý ke stažení (XML feed).

Kevin Rose – Digg

Zakladatel a tvůrce revolučního zpravodajského serveru Digg vypráví o začátcích, záměru a vizi svého projektu.
Stáhnout MP3 (41 minut, 38 MB)

BBC – In Our Time

Skvělá série, ve které se každý týden podívá moderátor Melvyn Bragg se svými hosty na nějaké zajímavé téma a stravitelnou formou ho přiblíží nám obyčejným smrtelníkům.

China and the Needham question

Čím to, že Čínské impérium, které bylo ve ještě ve 12. století na mnohem vyšší úrovni než Evropa nedokázalo využít svých vynálezů jako byl knihtisk a střelný prach? Jak to, že tyto čínské vynálezy plně zužitkovala rozdrobené evropské země?
Stáhnout MP3 (43 minut, 16 MB, anotace)

Články

Joel Spolsky, How Microsoft Lost The API War

Stěžejní esej o tom, proč by to s Microsoftem v dlouhodobé perspektivě mohlo vypadat bledě. Velká část příjmů největší počítačové firmy světa je založena na tom, že má pod kontrolou nejrozšířenější prostředí pro běh aplikací – Windows. Ale co když se takovým prostředím stane webový prohlížeč? A neděje se to už? (Všimněte si, kdy byl článek napsán)

37signals – Getting Real

Moji oblíbenci shrnují svůj přístup (filosofii) pro budování web aplikací. Čím déle se snažím web aplikace tvořit, tím víc jejich myšlenky rezonují s mými zkušenostmi. Vřele doporučuju. Tato kniha vám může ušetřit spoustu nepříjemností a navíc je na webu ke shlédnutí zdarma.

Paul Graham, How to Start a Startup

Co si přát víc, než rady do začátku od někoho, kdo ví, o čem mluví. Paul Graham shrnuje základní předpoklady pro úspěch v podnikání takto: Musíte mít správné lidi; musíte dělat něco, co zákazníci chtějí; musíte utrácet, co nejmíň peněz. Že to zní moc jednoduše? Že vám tam něco chybí?

Kathy Sierra, 37 Signals Passion Review

Blog Kathy Sierry se točí kolem toho, jak získáte vášnivé uživatele. Za všechny jsem vybral první článek, který jsem od ní četl. Rozebírá v něm úspěch již zmiňovaných 37signals. Pak už si vás její styl chytne sám.

Cameron Moll, ALA 206, Good Designers Redesign, Great Designers Realign

Zajímavý esej o rozlišení změny vzhledu webu („redesign“) a změny jeho celkového pojetí („realign“) – možná by se to dalo volně přeložit jako „přesměrování“. Cameron Moll má samozřejmě svůj blog, kde mimo jiné píše třeba i o webech pro mobilní telefony.

No myslím, že pro dnešek to stačilo. Mám v plánu pro příště vypichovat zajímavé články a podcasty průběžně, takže příště už po menších soustech.

0